Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde 2021 Güz Dönemi Türkçe Kursları Başladı

Yazıcı-dostu sürüm

Gürcistan’da Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde, 2021 Güz Dönemi Türkçe Kursları 27 Eylül 2021 tarihinde başladı. A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinde başlayan Türkçe kurslarına Gürcü halkının yanı sıra Gürcistan’da yaşayan yabancılar ve yabancı misyon temsilcileri de  ilgi gösterdi.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle  Enstitüde  bu dönem kurslar, yüz yüze değil,çevrim içi şekilde gerçekleşecektir. Yaklaşık 3 ay boyunca devam edecek Türkçe kurslarında kursiyerler, pandemi sürecinde de Türkçe öğrenme fırsatı elde edecekler. Kursların çevrim içi olması sebebiyle bu dönem sadece Tiflis’ten değil, Gürcistan’ın dört bir tarafından Türkçe öğrenmek isteyen 280’i aşkın kişi kurslarımıza kayıt yaptırdı. 

Yunus Emre Enstitüsü ve Gori Devlet Eğitim Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde 19 Ekim 2021 tarihinde Üniversite öğrencilerine yönelik çevrim içi Türkçe kursları başladı.

Enstitü bünyesinde açılan Türkçe kurslarında, 2012 yılından beri 3200’ü aşkın kişi Türkçe öğrendi. Türkçenin bir dünya dili olarak öğretilmesi maksadıyla açılan kurslardaki öğretim sistemi, Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Metni'ne göre şekilleniyor ve dört temel dil becerisine (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) eşit düzeyde yer veriliyor.

Dil öğretimi, eğitim dili Türkçe olarak A1, A2, B1, B2, C1, C2 düzeylerinden oluşan altı basamakta gerçekleştiriliyor. Her bir düzey 72 saatlik iki kurdan oluşuyor. Derslerde Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Yedi İklim Türkçe Öğretim Setleri kullanılırken kurslar alanında uzman ve tecrübeli eğitmenler tarafından yürütülüyor. Düzey sonunda yapılan kur sınavına girerek başarı gösteren kursiyerlere sertifika ve bir üst düzeye geçme hakkı veriliyor.

Tercihim Türkçe

Türkçe öğretimi ile birlikte Türk kültürünü tanıtmayı, Türkiye ve Gürcistan arasında kalıcı bir etkileşim sağlamayı amaçlayan Enstitü, Tercihim Türkçe Projesi’ne de devam ediyor. Devlet okullarındaki öğrencilere, Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak öğretilmesi için yürütülen Yunus Emre Enstitüsü Tercihim Türkçe Projesi Tiflis’te 2013 yılından beri uygulanıyor. Proje kapsamında Tiflis’te Yunus Emre Enstitüsünün koordinesiyle Türkçe, ikinci yabancı dil olarak öğreniliyor. Bu dönem Kovid-19 salgını nedeniyle bazı okullarda Tercihim Türkçe Projesi çevrim içi olarak devam edecek.