Tiflis’te 2019 Yılı Türkçe Kursları Başladı

Yazıcı-dostu sürüm

Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde, 2019 Bahar Dönemi Türkçe kursları 04 Mart 2019 tarihinde başladı.A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinde toplam 280 kursiyerle başlayan Türkçe kurslarına Gürcü halkının yanı sıra Gürcistan’da yaşayan faklı ülke vatandaşları da yoğun ilgi gösterdi.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 31 Mayıs 2012 tarihinden beri Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Tiflis Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde bugüne kadar 3 bine yakın kişi Türkçe öğrendi.

Türkçenin bir dünya dili olarak öğretilmesi maksadıyla açılan Türkçe kurslarında öğretim sistemi, Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Metni'ne göre yapılıyor ve dört temel dil becerisine (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) eşit düzeyde yer veriliyor. Dil öğretimi, eğitim dili Türkçe olarak A1, A2, B1, B2, C1, C2 düzeylerinden oluşan altı basamakta gerçekleştiriliyor. Her bir düzey 72 saatlik iki kurdan oluşuyor. Derslerde Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Yedi İklim Türkçe Öğretim Setleri kullanılırken, kurslar alanında uzman ve tecrübeli eğitmenler tarafından yürütülüyor. Düzey sonunda yapılan kur sınavına girerek başarı gösteren kursiyerlere sertifika ve bir üst düzeye geçme hakkı veriliyor.

“Tercihim Türkçe”

Türkçe öğretimi ile birlikte Türk kültürünü tanıtmayı, Türkiye ve Gürcistan arasında kalıcı bir etkileşim sağlamayı amaçlayan Enstitü, Tercihim Türkçe Projesi’ne de devam ediyor.

Devlet okullarındaki öğrencilere, Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak öğretilmesi için yürütülen Yunus Emre Enstitüsü Tercihim Türkçe Projesi Tiflis’te 2013 yılından beri uygulanıyor. Proje kapsamında Tiflis’te 2018-2019 eğitim öğretim yılında 6 devlet okulunda Yunus Emre Enstitüsünün koordinesinde toplam 365 öğrenci, Türkçeyi ikinci yabancı dil olarak öğreniyor.