Tiflis'te "Anadolu Ezgileriyle/Ney in Ethno Jazz" Konseri

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te "Anadolu Ezgileriyle/Ney in Ethno Jazz" konseri düzenlendi. Tiflis Devlet Konservatuvarında gerçekleşen konsere; T.C. Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, büyükelçilik çalışanları, yabancı misyon temsilcileri, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, THY Tiflis Müdürü Şerafettin Ekici ve çok sayıda sanatsever katıldı.  Konserde, neyzen Burcu Karadağ’a Alafsar Rahimov balaban, Etibar Asadli piyano, Ekin Cengizkan bateri ve Pierre Thomas Fredom gitarla eşlik etti.

T.C. Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan konuşmasında etkinlikten dolayı çok gururlu ve mutlu olduğunu "Sadece biz değil, Gürcü dostlarımız da Anadolu ve Azerbaycan'dan Türk ezgilerini dinlediler. Ney gibi derin bir enstrümanı cazla birleştirmek çok güzel bir duygu. Gerçekten güzel bir etkinlikti, gurur verici oldu." dedi.

Sanatçı Karadağ ise daha çok Anadolu, Azeri ve Balkan türkülerini seslendirdikleri konsere halkın büyük ilgi gösterdiğini anlattı. Gürcistan'da ney enstrümanının yeteri kadar bilinmediğini vurgulayan Karadağ, "Buralarda sesini duymak isteyen çok ama üflemek isteyen neyzen yok. Organizasyon sayesinde kültürümüzü ve müziğimizi buraya taşımaktan çok mutluyum. Halkın coşkusunu görmek bizleri çok mutlu etti. Buraya ait 'Cilveloy' parçasını da seslendirdik. Ortak paydada buluştuğumuzu düşünüyorum." diye konuştu.

Konser fotoğraf çekimi ve hediye takdimiyle sona erdi.

Minikler Neyle Tanıştı

Anadolu Ezgileriyle/Ney in Ethno Jazz konseri kapsamında Tiflis’e gelen sanatçılar, Uluslararası Gürcistan Maarif Okullunda ve AISI Engelliler Okulunda öğrencilerle bir araya gelerek küçük konserler verdi. Neyle ilk kez karşılaşan minikler, parçalara eşlik ederek beğenilerini ifade etti.