Yaz Dönemi Çevrim içi Türkçe Kursları Başladı

Yazıcı-dostu sürüm

Gürcistan’da Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde, 2020 Yaz Dönemi Türkçe Kursları 08 Haziran 2020 tarihinde başladı. A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinde başlayan Türkçe kurslarına Gürcü halkının yanı sıra Gürcistan’da yaşayan yabancılar ilgi gösterdi.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 yüzünden kurslar, bu dönem Enstitüde yüz yüze değil, çevrim içi şekilde gerçekleşecek. Yaklaşık 3 ay boyunca devam edecek Türkçe kurslarında kursiyerler, pandemi sürecinde de Türkçe öğrenme fırsatı elde edecekler.

Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe Öğretim Sistemi Enstitü bünyesinde açılan Türkçe kurslarında, 2012 yılından beri ortalama 3000 kişi Türkçe öğrendi. Türkçenin bir dünya dili olarak öğretilmesi maksadıyla açılan kurslardaki öğretim sistemi, Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Metni'ne göre yapılıyor ve dört temel dil becerisine (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) eşit düzeyde yer veriliyor.

Dil öğretimi, eğitim dili Türkçe olarak A1, A2, B1, B2, C1, C2 düzeylerinden oluşan altı basamakta gerçekleştiriliyor. Her bir düzey 72 saatlik iki kurdan oluşuyor. Derslerde Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Yedi İklim Türkçe Öğretim Setleri kullanılırken kurslar alanında uzman ve tecrübeli eğitmenler tarafından yürütülüyor. Düzey sonunda yapılan kur sınavına girerek başarı gösteren kursiyerlere sertifika ve bir üst düzeye geçme hakkı veriliyor.

Tercihim Türkçe

Türkçe öğretimi ile birlikte Türk kültürünü tanıtmayı, Türkiye ve Gürcistan arasında kalıcı bir etkileşim sağlamayı amaçlayan Enstitü, Tercihim Türkçe Projesi’ne de devam ediyor. Devlet okullarındaki öğrencilere, Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak öğretilmesi için yürütülen Yunus Emre Enstitüsü Tercihim Türkçe Projesi Tiflis’te 2013 yılından beri uygulanıyor. Proje kapsamında Tiflis’te Yunus Emre Enstitüsünün koordinesinde Türkçe, ikinci yabancı dil olarak öğreniliyor.

Diğer Etkinlikler

Gürcistan’da Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla...

Gürcistan’da Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla...

02.02.2021’de Yunus Emre Enstitüsü ile Gori Devlet Eğitim Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği Protokolü...

Gürcistan’da Türk kültürünü, tarihini, sanatını, edebiyatını tanıtmak ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla...